Rusi | Debat 24

Rusi

By Debat24
In Bota
Feb 28th, 2015
0 Comments
880 Views
Udhëheqësi kryesor i opozitës ruse dhe ish-zëvendëskryeministri, Boris Nemtsov u vra të premten në mbrëmje në qendër të Moskës. Ministria e Brendshme tha se Nemtsov u qëllua katër herë në pjesën e prapme të kokës. Policia ka nisur një operacion në kërkim të vrasësit. Nemtsov planifikonte të drejtonte një protestë të opozitës të dielën në […]...
By B C
In Headline News
Dec 28th, 2014
0 Comments
736 Views
Dokumenti i quan të rrezikshëm për Moskën edhe ata “procese të instalimit, në shtetet kufitarë, të regjimeve politika e të cilëve është kërcënim për interesat e Rusisë”, dhe rendit mes rreziqeve për sigurinë kombëtare edhe “veprimtarinë e shërbimeve të fshehtë të huaj, ashtu si dhe përdorimin e mundshëm brenda Rusisë të forcave politike dhe lëvizjeve […]...
By Debat24
In Ekonomi
Dec 21st, 2014
0 Comments
608 Views
Qëkur nisi e tatëpjeta e rublës, shumë rusë janë turrur të blejnë mallra nga më të ndryshmet. Në Moskë njerëzit “të martën e zezë” rrinin në radhë deri në dy orë para dyqaneve me mobilje dhe elektroshtëpiake. Mediet ruse informojnë për kërkesë të madhe për pajisje elektronike dhe automobilë. Gazeta “Wedomosti” njofton se në tregun […]...
By Debat24
In Bota
Aug 12th, 2014
0 Comments
587 Views
Ukraina deklaroi se nuk do të lejojë autokolonën prej 280 kamionësh me ndihma humanitare nga Rusia të hyjë në vend. Zyrtarët ukrainas thanë sot se autokolona nuk do të lejohet për shkak se ajo nuk po koordinohet nga ana e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq dhe mund të shërbejë si pretekst që Rusia të […]...
'