Spital | Debat 24

Spital

By Debat24
In Shëndet
Jan 14th, 2015
0 Comments
1449 Views
Në vend po qarkullojnë 2 viruese të cilët sjellin edhe komplikacione në rast se nuk trajtohen në kohë. Bëhet fjalë për virusin AH1N1 shkaktar i gripit të derrit dhe virusi AH3N2. Mjekët në shërbimin e infektivit thonë se nuk janë viruse të reja për vendin dhe për fat të mirë nuk ka patur raste në […]...
By Debat24
In Bota
Dec 7th, 2014
0 Comments
848 Views
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, është shtruar në spital ditën e shtunë për një dhimbje fyti dhe stomaku që e shqetësonte prej ditësh, raporton zyra e shtypit e Shtëpisë së Bardhë. Mjeku personal i Obamës, Dr. Ronny Jackson, tha pas analizave paraprake se presidenti kishte etje, por pas rezultateve të skanerit, ai shtoi […]...
By Debat24
In Shëndet
Oct 23rd, 2014
0 Comments
1105 Views
Një ekip ndërkombëtar studiuesish po e quan një “arritje të madhe” suksesin e një procedure për transplantimin e qelizave që ndihmoi një burrë të paralizuar të ecte përsëri. Ata thonë se procedura u krijon mundësinë njerëzve të tjerë me sisteme nervore të dëmtuara që nuk ecin dot për shkak të problemeve në shtyllën kurrizore, apo […]...
By Debat24
In Lajme Pikante
Aug 14th, 2014
0 Comments
529 Views
Një spital në Australi ka kërkuar falje, pasi gabimisht ka dërguar njoftime për vdekjen e 200 pacientëve të tij. Njoftimet e dërguara nga Spitali Austin në Melburn, te secili mjek i pacientëve, më 30 korrik, gabimisht i kanë informuar ata se kanë vdekur, në vend se t’u tregojnë për largimin nga spitali. Zyrtarët mjekësorë australianë […]...
'