Visar Zhiti | Debat 24

Visar Zhiti

By Debat24
In Big Slider
Feb 21st, 2015
0 Comments
977 Views
Nga Luigi La Spina Visar Zhiti, nga burgu i regjimit tek diplomacia për vendin demokratik. Tani, dikush nuk e dëshiron ambasador në Vatikan Kjo histori ka ndaluar mbi një kryq të pabesë, atij mes politikës, fesë dhe poezisë. Po, sepse protagonisti është një nga poetët më të rëndësishëm shqiptarë. Visar Zhiti është biri i një […]...
By Debat24
In Headline News
Feb 16th, 2015
0 Comments
650 Views
Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka thërritur këtë të hënë në takim kandidatin për ambasador në Vatikan, Visar Zhiti. Përballë dakordësisë së plotë të politikës dhe opionit publik, Presidenti mesa duket është detyruar t’i japë atij arsyet përse ka bllokuar kandidaturen e tij. Në një intervistë telefonike për Top Channel, Visar Zhiti shprehu zhgënjimin që [&h...
By Debat24
In Big Slider
Feb 15th, 2015
0 Comments
614 Views
Vazhdojnë përplasjet mes kreut të shtetit dhe të qeverisë për emrëmin e Visar Zhitit, si ambasador të Vatikanit. Pas deklaratës kundër kryeministrit Rama dhe reagimit të këtij të fundit, mbrëmjen e kësaj të shtune Presidenti Bujar Nishani ka zgjedhur që t’i përgjigjet përmes një statusi në “Facebook”. Deklarata e plotë e Presidentit Bujar Nishanit: “Kryeministri ...
By Debat24
In Sociale
Dec 30th, 2014
0 Comments
591 Views
Nga Eda dhe Visar Zhiti  Duam t’u shprehim mirënjohjen tonë të gjithë atyre që na u gjendën në dhembjen e madhe që na ra befas, kur shtëpia jonë u mbush me dritën e qirinjve të vdekjes. Djali ynë Atjon Zhiti ndërroi jetë para ca ditësh në një aksident rrugor, pas një feste me shokë dhe […]...
By Debat24
In Art
Dec 21st, 2014
0 Comments
764 Views
Poeti dhe shkrimtari Visar Zhiti, në një nga librat e tij, i kishte kushtuar djalit një poezi, ku mes rreshtash përcjell porositë për të. Në ditën kur familjarë, të afërm, miq edhe shokë e kanë përcjellë për në banesën e fundit mes lotëve e dhimbjes 19-vjeçarin Atjon Zhiti, i cili humbi jetën tragjikisht në një […]...
By Debat24
In Art
Nov 12th, 2014
0 Comments
712 Views
Poeti i njohur shqiptar, Visar Zhiti, publikoi sot në Tiranë librin e tij më të fundit Lajmëtarët e Europës, një antologji me krijimet e artistëve shqiptarë të vrarë nga diktaturat komuniste të Shqipërisë dhe ish-Jugosllavisë. Vëllimi, që u shfaq sot në panairin vjetor të librit përmban jetëshkrime, poezi dhe prozë nga artistët e Shqipërisë dhe […]...
'